CIMENTUL VALEA MARE --A.S. STILPENI RADESTI =1-4(1-2)
A.S. BALILESTI --- A.S. DRAGOSLAVELE=3-3( 0-1)
 A.S. SCHITU GOLESTI--- A.S. LERESTI 0-2(0-0 )
 A.S. PARTIZANUL VLADESTI -- A.S. CETATENI =5-1(4-1)
A.S. INTER. ANINOASA ---A.S. PETROLUL HIRTIESTI =3-0( 2-0 )
A.C.S. GLORIA BEREVOIESTI--- A.S. INTER. COTESTI=4-1(3-1)
A.S. FLACARA BOTENI -- A.S. REAL VLADESTI=3-4(0-3 )
A.S. BUGHEA DE JOS -- A.S. GODENI =0-3( 0-2)
A.S. NEW TIMES CAMPULUNG---A.S. SPORTING MIHAESTI=1-0(0-0)

Etapa frumoasa ca si vreme , terenuri bune si vreme ideala de fotbal .
Surprinzator , etapa a 26-a a adus schimbarea liderului prin egalul celor de la Dragoslavele la Balilesti ,

si face lupta pentru locul 1 extrem de interesanta. Asa cum era de asteptata , ASC Berevoisesti culege roadele transferurilor din iarna si trece pe locul 1 la egalitate de puncte cu Dragoslavele. Godeniul tine aproape si e greu de prezis cine va termina pe locul 1.

La Schitu ,lume multa si timp frumos , teren bun si doua echipa in mare nevoie de puncte.
 Lerestiul fara victorie in deplasare in acest retur a facut un joc bun si areusit sa invinga o echipa gazda ambitioasa dar destul de limitata. Dupa o prima repriza alba cu putine ocazii , repriza secunda a inceput cu un gol rapid si frumos a lui Seica pentru Leresti dupa un asist a lui Slaninoiu.0-1
 Gazdele cauat sa echilibreze jocul dar mai periculos ca jucatorii a fost portarul gazdelor ale carui degajari au creat deranj in careul oaspetilor. Lerestiul incearca sa inchida jocul dar rateaza prin Seica , si Slaninoiu, in timp ce gazdele au doua ocazii pe final. In prelungiri Lerestiu inscrie prin Popescu , un 0-2 meritat si Lerestiul ia o gura de oxigen dupa un inceput ezitant de retur.

vineri, 25 aprilie 2014

Rezultatele etapei a 25 si programul etapei a 26-a

Joi dupa amiaza s-au desfasurat jocurile etapei a 25-a. Pe o ploaie mocaneasca , si terenuri grele , s-au inregistrat urmatoarele rezultate:

A.S. SPORTING MIHAESTI -- A.S. CIMENTUL VALEA MARE  =1-1( 0-1)
 A.S. GODENI --- A.S. NEW TIMES CAMPULUNG =3-0( 0-0)
A.S. REAL VLADESTI  ---A.S. BUGHEA DE JOS =5-3(2-1)
 A.S. INTER. COTESTI  ----A.S. FLACARA BOTENI=3-1(2-1 )
 A.S. PETROLUL HIRTIESTI --- A.C.S. GLORIA BEREVOIESTI =0-1(0-1)
A.S. CETATENI--- A.S. INTER. ANINOASA =9-0( 4-0)
A.S. LERESTI ---A.S. PARTIZANUL VLADESTI =2-1(0-0)
 A.S. DRAGOSLAVELE --- A.S. SCHITU GOLESTI =5-2( 3-1)
 A.S. STILPENI RADESTI ---A.S. BALILESTI =2-0( 2-0)

Cum au fost terenurile la voi? La Leresti terenul s-a tinut bine desi a -4plouat non stop. Jocul a inceput echilibrat  cu dominarea gazdelor care au ratat pe parcursul reprizei 3 mari oportunitati de poarta .
 Repriza secunda aduce si doua schimbari utile in jocul gazdelor , si se deschide scorul prin Nica la o incursiune frumoasa a lui Suseanu , 1-0. Gazdele continua in atac si inscriu din nou prin Slaninoiu din fata portii la centrarea lui Alex Popescu 2-0. Oaspetii incerac si ei cate ceva dar pe final , la un hent in careul gazdelor , Partizanul reduce scourl din penalty si incearca sa gaseasca egalarea. Meciul se anima in ultimele 10 minute si apar ocazii la ambele porti dar scorul final ramane 2-1. Meci frumos , pe o vreme grea, fara faulturi sau aciidentari nedorite.

A.S. NEW TIMES CAMPULUNG - A.S. SPORTING MIHAESTI

Nici aceasta etapa nu aduce meciuri foarte grele pentru primele clasate, jocurile mai importante fiind in lupta din  a doua jumatate a clasamentului.
 Bafta multa tuturor!!

luni, 21 aprilie 2014

Programul etapei a25 -a , JOI 24-04-2014 ora 17:00

Joi 24 Aprilie se disputa o alta etapa intermediara, dupa urmatorul program.
Din fericire pentru echipele din fata nu se anunta jocuri complicate , mai ales ca etapa e programata la mijlocul saptamanii,ceea ce de multe ori aduce rezultate surprinzatoare , la echipe nefiind prezenti toti jucatorii.

UN PASTE FERICIT!!

AS Leresti ureaza tuturor cititorilor , jucatorilor , antrenorilor, arbitrilor si iubitorilor de fotbal din liga a 5-a , un calduros , Paste Fericit si multa sanatate. Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!

Hristos a inviat!

miercuri, 16 aprilie 2014

Rezultatele etapei a 23-a + programul etapei a 24-a JOI / 17/04/2014 ora 17.oo

A.S. GODENI  --A.S. CIMENTUL VALEA MARE PRAVAT =7 - 2(3-1)
 A.S. REAL VLADESTI--  A.S. SPORTING MIHAESTI=3 - 0 (1-0)
A.S. INTER. COTESTI -- A.S. NEW TIMES CAMPULUNG 0-0
 A.S. PETROLUL HIRTIESTI--  A.S. BUGHEA DE JOS=8-3(2-1)
 A.S. CETATENI -- A.S. FLACARA BOTENI=2-2( 1-0)
A.S. LERESTI -- A.C.S. GLORIA BEREVOIESTI=0-2( 0-0)
A.S. DRAGOSLAVELE -- A.S. INTER. ANINOASA=8-0( 3-0)
A.S. STILPENI RADESTI -- A.S. PARTIZANUL VLADESTI =4-0(1-0 )
 A.S. BALILESTI-- A.S. SCHITU GOLESTI=6-1( 3-0)

Dintr-o greseala, postarea programata sa aduca rezultatele etapei a 23-a , duminica la pranz , nu s-a uploadat , si cu scuzele de rigoare revin cu rezultatele si programul etapei intermediare de joi , etapa devansata datorita sfintelor sarbatori de Paste!
 Mai sus am prezentat rezultatele etapei de duminica , ca si comentarii:
- surprinde victiria la scor a celor de la Real Vladesti contra Mihaestiului
-Scorul mare de la Hartiesti cu o victorie mare pentru gazde
-Egalul Cetateniului cu Boteniul pe teren propriu.

La Leresti , atmosfera de meci mare si un joc pe masura. Arbitraj bun , desi putea da doua penalty-uri pentru Leresti si unul pentru oaspeti, dar faze multe de poarta si ratari incredibile pentru ambele echipe.
 In prima repriza Lerestiul a avut nu mai putin de 5 ocazii mari in timp ce oaspetii au ratat urias de 3 ori , scorul de la pauza dezavantajand gazdele 0-0 . repriza secunda la fel de echilibrata si cu la fel de multe ocazii , a tinut doar de soarta , gazdele ratand continuu iar berevoiestiul a inscris in minutul 78 si in minutele de prelungire , pe fondul dominarii elor din Leresti.
 Joc dinamic cum de mult nu am mai vazut , Lerestiul a facut de departe cel mai bun joc ca si calitate, din pacate 3 puncte pierdute!

A.S. BALILESTI - A.S. SCHITU GOLESTI

Meciuri echilibrate , doar cateva cu implicatii in zona din fata , meciul de la Leresti si Vladesti putand creea  diferente.
 Bafta multa tuturor!
 Pronosticul meu: 1-1-1-2-1-1-1-1-1

marți, 8 aprilie 2014

Dragostea de fotbal!

Am avut saptamana trecuta placerea de a asista la un antrenament al celor de la CSS Dinicu Campulung. Nimic deosebit in asta , numai ca odata cu vremea superba , a fost o placere sa revad la lucru atatia jucatori , mai ales ca terenul era impartit de juniorii si seniorii de la divizionara D.
 Mirosul ierbii , fluierul antrenorului , suieratul mingilor , au trezit in mine amintiri ascunse in timp si m-au facut sa urmaresc tot antrenamentul baietilor de la Campulung.
   Sub fluierul hotarat al lui Sendy Popovici ,am vazut cel mai modern antrenament pe care sunt convins ca il intalnesti acum la liga a 4-a si poate chiar la liga a 3-a. Intensitatea si detaliile atent alese de antrenor , fac ca CSS sa treaca pe locul  intai in div D, iar jucatorii sa fie foarte bine pregatiti!
 Am vazut copii cu pofta de fotbal , am vazut jucatori cu talent in fotbal si am vazut oameni cu dragoste de fotbal ,(antrenori , conducatori )

Undeva la cativa Km departare   la Leresti ,cineva se ocupa de o echipa de traditie in CJ , cu aceasi pasiune si daruire ca la inceput. Bogdan Dascalu , caci el este cel ce se zbate ca aceasta echipa sa ramana acolo si sa faca fata greutatilor de orice fel, sufera in fiecare duminica , se imparte intre ,slujba  si familie si fotbal .De la plati catre arbitrii , la echipament, la trasatul terenului , plase la porti , alcatuirea echipei  si multe alte detalii , toate sunt rezolvate cu indemanare, cu munca , cu umilinta de multe ori!
 In fiecare saptamana , pe langa cele doua fiice superbe , Bobi mai are alaturi o mana de baieti din comuna , pe care ii pregateste , ca in cativa ani , sa devina cel putin egalii lui Pica , Gabi Popa , Gabi Verde , Cristi Popa sau alti jucatori de traditie ai Lerestiului.
 Ca ei  , sunt oameni la fiecare echipa,sunt cei ce vin la stadion cu speranta ca ceva util va iesi din munca lor , pe bani putin , sau altii chiar fara bani , sunt oameni ce fac totul din dragoste de fotbal , iar pentru asta merita respect , merita pretuire si mai ales ce e mai important , ei pastreaza flacara(mini) performantei aprinsa, pentru ca , de aici , din acest colectiv unit cu dragoste si pricepere se nasc uneori talente , valori ale societatii la care suntem si noi contemporani!

duminică, 6 aprilie 2014

Rezultatele etapei a 21, duminica 06-04-2014

De departe etapa de azi a adus in prim plan derby-ul de la Berevoiesti dintre locul 3 si locul 1.
 Un meci nul ce avantajeaza Dragoslavele , in prisma rezultatului de la Godeni , unde gazdele au clacat inexplicabil cu Real Vladesti un 1-2 , ce tine lupta pentru primul loc stransa si care aduce un punct avantaj pentru Doagoslavele contra urmaritoarelor. Altfel Berevoisestiul pierde 4 puncte in 2 meciuri si se indeparteaza de sansa de a trece pe locul 1!

Lerestiul , a avut un meci greu la Boteni , dupa ce in tur , Boteniul castigase nesperat la Leresti ( cu o multime de jucatori pe fals). ploaie  , frig dar un teren bun si o vreme asa cum trebuie pentru fotbal.
 Lerestiu incepe in forta si inscrie in minutul 5 prin Badu ,0-1. Gazdele par a nu avea putere sa se apropie de poarta adversa asa ca cei ce rateaza sunt tot cei de la Leresti care au doua bare si multe oportunitati n, fara a inscrie. Usor , usor gazdele forteaza si la o neatentie a fundasilor centrali inscriu cu un sut de la 10 m , pe sub portar 1-1.
 Repriza secunda incepe nesperat de bine pentru Boteni in primele 10 minute inscriind de doua ori , la doua faze in care atacantii se aflau clar in ofside. In ciuda protestelor , scorul devine 3-1 si Lerestiul incepe cursa de urmarire fara a fi insa prea efcienta, Se reduce din handicap prin Parvu 3-2 , iar apoi se irosesc inca doua trei sanse de a egala. Victorie mare pentru Boteni , meci mediocru pentru Leresti ( ca toate din retur) si mare dezamagire!

A.S. CIMENTUL VALEA MARE  - A.S. SCHITU GOLESTI=3-3(2-1)
A.S. PARTIZANUL VLADESTI - A.S. BALILESTI =0-2(0-1)
A.S. INTER. ANINOASA - A.S. STILPENI RADESTI =3-4(2-1)
 A.C.S. GLORIA BEREVOIESTI - A.S. DRAGOSLAVELE =0-0
A.S. FLACARA BOTENI - A.S. LERESTI=3-2(1-1)
 A.S. BUGHEA DE JOS - A.S. CETATENI=2-4(1-2)
A.S. NEW TIMES CAMPULUNG - A.S. PETROLUL HIRTIESTI =3-1(0-0)
A.S. SPORTING MIHAESTI - A.S. INTER. COTESTI=1-0(1-0)
A.S. GODENI - A.S. REAL VLADESTI=1-2(1-1)