Campionat 2016-2017

Translate

duminică, 25 septembrie 2016

Rezultatele etapei a 5-a

Etapa a 5-a a adus prima mare surpriza a campionatului, scorurui mari dar si meciuri echilibrate. Iata rezultatele:

A.S. NEW TIMES CAMPULUNG --- A.S. DRAGOSLAVELE =1 - 3 (1-2)
A.S. FLACARA BOTENI--- A.S. SC. DE FOTBAL GICA RETEVOESCU= 0 - 10( 0-5)
C.S. MIOVENI 3 --- A.S. PETROLUL HIRTIESTI =10 - 0(5-0)
 A.S. PARTIZANUL VLADESTI  ---A.S. CIMENTUL VALEA MARE PRAVAT =2 - 1 (2-0)
 A.S. LERESTI ---A.S. UNIREA BUGHEA DE JOS =0 - 1  (0-0)
A.S. RAPID DAVIDESTI - STA
 A.S. GODENI---  A.S. CETATENI =4 - 0(1-0)
 A.S. VULTURUL VULTURESTI --- A.S. SCHITU GOLESTI =2 - 2 (0-1)

La Leresti ca de obicei lume multa si multi suporteri ai ambelor echipe. Rivalitate intre cele doua echipe dar in ltimii ani Lerestiul a castigat majoritatea duelurilor. Dupa clasament parea un joc lejer pentru gazde , singura problema fiind scorul.
 Meciul incepe intr-o nota de echilibru, prima mare ocazie apartinand oaspetilor , sut de la 16 respins in corner. Lerestiul se aseaza in teren destul de stingher si incepe sa apese pe acceleratie , ocaziile venind la poarat oaspetilor , Catarama in doua randuri de la 6 m , Branescu cu o actiune individuala sutaza slab in portar , Suseanu suteaza in bara , Cristi Tanase suteaza pe langa , Parvu loveste vinclul. Bughea incearac si tine jocul destul de departe de poarta proprie si iese bine pe contraatac, dar fara a mai creea pericol la poarta gazdelor.
 Dupa pauza Lerestiul , incepe in ataca dar pe contraatac , Bughea inscrie cand la o centrare , portarul gazda respinge gresit si atacantul oaspete suteaza de la 6 m in plasa 0-1.
 Cu 42 de minute in fata Lerestiul nu se sperie si incepe o adevarata sarabanda a ratarilor , Catarama , Sfart , Stancila sau Cristi Tanase trecand pe langa egalare.
In ultimele 30 de minute , terenul se inclina inspre poarta oaspetilor , Lerestiul ataca in valuri , dar ineficent in fata portii. Totusi Lerestiul inscrie prin Stancila de doua ori , goluri anulate pe motiv de ofside. Se poate da penalty la hentul in careu  a unhi om din zid , la lovitura libera batuta de Tanase , dar arbitrul nu vrea.
 Ultimele 10 minute , Lerestiul ataca si cu fundasii centrali , oaspetii mai au o ocazie mare pe contraatac , si meciul se termina cu un neverosimil 1-0 ptr Bughea.
 Lerestiul revine cu picioarele pe pamant si arata aceeasi inconsecventa din ultimele sezoane , platind tribut ratarilor uriase . Daca meciul se termina 4-1 nimeni nu ar fi obiectat , asa la 0-1 nu mai putem decat sa privim inainte cu speranta ca acest dus rece ne va trezi din relaxarea survenita dupa ultimele rezultate.
 Prima infarngere din acest sezon , 3 puncte pierdute usor , dar campionatul abia a inceput asa ca drumul e lung