A pornit la drum un nou sezon din liga a 5-a , pe o caldura destul de mare in ultima duminica din august.

C.S. MIOVENI 3 ---A.S. NEW TIMES CAMPULUNG= 3 - 2( 2-2)
 A.S. PARTIZANUL VLADESTI--- A.S. FLACARA BOTENI=6 - 2  (4-0)
 A.S. LERESTI---  A.S. DRAGOSLAVELE =1 - 0( 0-0)
 A.S. RAPID DAVIDESTI---  A.S. SC. DE FOTBAL GICA RETEVOESCU =1 - 3 (1-0)
A.S. GODENI ---A.S. PETROLUL HIRTIESTI =5 - 1  (1-0 )
A.S. VULTURUL VULTURESTI---  A.S. CIMENTUL VALEA MARE PRAVAT=2 - 0(1-0 )
 A.S. SCHITU GOLESTI ---A.S. UNIREA BUGHEA DE JOS =4 - 1 (4-1)
 A S Cetateni  a stat!

La Leresti duminica frumoasa si o intalnire intre prieteni , multi din jucatorii de la Dragoslavele evoluind in sezonul trecut la Leresti sau Godeni .
 Lerestiul a inceput in ataca si doar refelexul lui Calu a facut ca scorul sa ramana egal. Lerestiul preseaza dar incepe sa simta caldura astfel ca oaspetii echilibreaza si au la randul lor doua oportunitati de a marca. Pe finalul reprizei , la o faza suspecta de ofside , atacantul oaspetilor este oprit prin fault de portarul gazdelor , cartonas rosu si lovitura libera de la 18m. 0-0 la pauza si Lerestiul ramane in 10 , cu capitanul eliminat si cu 45 de minute de foc in fata.
  Repriza secunda scade mult in intensitate , dar totusi Lerestiul tine jocul departe de poarta proprie , Vasy , Tanase , Suseanu jucand faorte exact. La mijloc Lulea incearca sa faca diferenta si depune un efort urias data fiind caldura de afara si cand jocul parea ca se indreapta catre un 0-0 prin minutul 73 , Lerestiul inscrie la un sut usor al lui Lulea , mingea sarind din terenul denivelat peste Calu :1-0
   Dragoslavele schimba si incearca sa puna presiune dar Vasy si Radu inchid bine centrul aparari si meciul se incheie cu o victorie meritata a Lerestiul care a depus un efort urias jucand o repriza in inferioritate.
  Un meci fair-play cum mi-as dori sa fie toate , cu imbratisari si aprecieri intre adversari , unde respectul a depasit rivalitatea. Arbitrajul la fel de bun , un plus pentru acest meci !

Restul etapei , rezultate interesante , Mioveniul trece greu de New Times , Vladestiul face scor cu Boteniul , la fel si Godeniul cu Hartiesti , Scoala de Fotbala invinge la Davidesti , Vulturestiul trece lejer de Valea Mare , iar Schitu  face scor cu Bughea! Cetateniul a stat odata cu trecerea celor de la Stanesti in grupa centru!

Pana duminica viitoare , bafta multa tuturor!

luni, 22 august 2016

Sezonul 2016-2017 gata de start

Gata cu pauza competitionala!!! Timpul a trecut repede repede si vacantele s-au cam terminat, iar deja ultimul weekend al verii se apropie. Odata cu el, fotbalul mic reincepe cu elan si pofta , intr-o forma noua la nivelul ligii a 5-a , doar 3 serii judetene:
 Astfel , liga a 5-a Nord , aduce echipe noi , si implicit ambitii noi , un plus mare pentru competitie.